Російська економіка переходить у стадію холодного зупину

Після шалених темпів зростання на ґрунті переходу на воєнні рейки - економіка країни-агресорки демонструє ознаки перегріву й виснаження. Інфляція, падіння споживчого попиту та інвестицій, а особливо - скорочення доходів від продажу нафти й газу значно погіршили ситуацію. Чи довго чекати колапсу?

За даними Goldman Sachs, річне економічне зростання Росії впало з близько 5% наприкінці 2024 року майже до нуля у квітні 2025 року. Аналогічні тенденції фіксують російський банк розвитку ВЕБ та Сбербанк, вказуючи на зниження ділового обороту. Центральний банк Росії визнає падіння попиту в окремих секторах, що є прямим свідченням охолодження економіки.

Різке уповільнення відбулося після трьох років, коли російська економіка демонструвала несподівану стійкість завдяки масовим державним витратам, високим цінам на енергоресурси та мілітаризації виробництва. Після невеликого падіння ВВП у 2022 році на 1,4% зростання у 2023-2024 роках сягало понад 4% щороку.

Нинішнє зниження пояснюється трьома основними факторами:

1. Завершення структурної трансформації. Після перетворення економіки на військовоорієнтовану, витрати на озброєння та створення нових логістичних ланцюгів сповільнюються. Центральний банк визнає, що етап інтенсивних інвестицій завершено, а військові витрати у 2025 році зростуть лише на 3,4%, проти 53% у 2024-му.

2. Жорстка монетарна політика. На тлі інфляції, що перевищила 10% на початку року, центральний банк утримує облікову ставку на рівні 21% - найвищому з початку 2000-х. Це зміцнило рубль і пригальмувало інфляцію, однак також спровокувало падіння споживчого попиту та інвестицій.

Уповільнення світової економіки, особливо в Китаї, та падіння цін на нафту погіршили зовнішні умови для Росії

3. Зовнішні шоки. Уповільнення світової економіки, особливо в Китаї, та падіння цін на нафту погіршили зовнішні умови для Росії. В березні податкові надходження від експорту нафти та газу скоротилися на 17% рік до року. Індекс MOEX втратив 10% від недавніх максимумів.

Хоча Кремль міг би погодитися на помірне уповільнення задля приборкання інфляції, масштаби падіння свідчать про серйозні структурні проблеми. Загострення торговельної війни між США та Китаєм, поряд зі спадом попиту на нафту, лише посилює вразливість російської економіки в середньостроковій перспективі.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

OSZAR »